Головна » Магазин » Щуча ікра » Ікра щуки пастеризована, (112 грам)

Ікра щуки пастеризована, (112 грам)

Вартість: за 112 грам

Фасування: скляна банка 112 грам. У ящику 12 шт.

Категорія:

Опис

ХТО МІГ СОБІ ДОЗВОЛИТИ ЩУЧУ ІКРУ В СТАРОВИНУ

Щука зарекомендувала себе як дуже смачна і корисна риба, проте, варто також звернути увагу на її ікру, яка багато в чому не гірше інших видів. Більш того, за старих часів саме ікра щуки вважалася найціннішою і дорогою, дорожче чорної. Дозволити її могли тільки дуже багаті люди. Сьогодні ситуація трохи інша, і щучью ікру цілком можна поставити на святковій стіл в кожній родині.

Ікра щуки пастеризована в скляній банці

Склад: ікра щуки, харчова сіль.
Термін придатності та зберігання: при t від -2 °С до -4 °С не більше 15 місяців з дати виготовлення.

Ікра щуки відноситься до частикових видів ікри , яку отримують від різних видів риб , що живуть в прісних водах. Також цю ікру називають жовтою за її колір, що дійсно коливається від більш світлих до більш золотистих відтінків жовтого. Іноді можна побачити назву «біла ікра», але воно не є вірною.

Щука (лат. Esox lucius) мешкає та нереститися в річках Євразії та Північної Америки, дотримуючись берегів. Ікринки з’являються на початку весни, коли тане лід. Щука досить плодюча риба , яка здатна відкласти за сезон від 17,5 до 215 тисяч ікринок.

Після вилову риби з неї витягують ікру у ястиків – плівковs мішечкb. Її промивають, солять та пастеризують, після чого закатують в банки і відправляють на продаж. Якісна ікра щуки – середнього розміру, близько 3 мм в діаметрі, ніжного жовтого кольору, ікринки не злипаються між собою, приємно пахнуть. Деякі гурмани порівнюють її смак з чорною ікрою, проте він має власні відтінки, які притаманні тільки ікрі щуки.

Цю ікру можна використовувати для приготування бутербродів і канапе, млинцевих тортів, додавати в спеціальні салатні соуси. Також її беруть для прикраси різних святкових страв. Відмінною закускою стане ікра, яку змішали з густою свіжою сметаною і нарізаною кільцями зеленою цибулею, та подали з білими грінками. Якщо злегка проварити свіжу ікру щуки і змішати з анчоусами, яйцями, зеленню, панірувальними сухарями, лимонним соком й спеціями, то вийде паштет, який треба запекти в духовці з картопляним пюре.

Харчова цінність та хімічний склад

За своєю корисності жовта ікра щуки нітрохи не поступається червоної лососевої або чорної осетрової. В ній міститься достатня кількість білка, який легко засвоюється організмом людини. Завдяки своєму складу, ікра щуки корисна для шкіри, імунітету, зниження холестерину в крові і профілактики захворювань серця і судин. Вона містить йод, який потрібен для щитовидної залози, і жирні кислоти Омега-3, які запобігають розвитку раку.

Вуглеводи – 0г. Ікра щуки має популярність з незапам’ятних часів. Ще наші предки цінили смакові і поживні властивості цього цінного і чудового продукту. У давнину, ікра щуки була дуже дорогою, називали її – царським частуванням, і дозволити собі її на сніданок могла лише заможна людина.

Щуча ікра зовсім не поступається в корисності червоній або чорній ікрі , а в старовину вона коштувала навіть більше, ніж лососева і осетрова ікра. Корисні властивості ікри щуки криються в її вітамінно мінеральному складі, який може забезпечити нове життя всім необхідним і достатнім для повноцінного розвитку. У ікрі містяться йод , залізо, фосфор, вітаміни і мінерали , амінокислоти і жири сімейства Омега 3.

Ікру щуки можна вважати національною кулінарною традицією, адже вона знайшла широке застосування в частуваннях нашого народу. Вона ідеально підійде до борошняних виробів, таких як канапе, крекери і бутерброди, відмінно поєднується в салатах і в легких соусах, з морепродуктами й рисом.

Подають її і як самостійну закуску виклавши в кришталевий кошик або на дзеркальну поверхню. При цьому калорійність щучої ікри знаходиться порівняно на невисокому рівні. Хоча ікра щуки не так популярна, як червона ікра, вона здатна захистити людський організм від хвороб, надавши заряд бадьорості і життєвих сил, зміцнює імунітет завдяки своїм корисним і дієтичним якостям. Купити щучу ікру можна зробивши один дзвінок у наш інтернет магазин ikra24.in.ua  і Ви отримаєте торжество смаку і насолоди з доставкою по всій Україні Новою поштою або кур’єром в містах Київ Одеса.


Харчова цінність і хімічний склад “Ікра щуча”

Калорійність: 87,1 к Кал
Білки: 17,3 гр
Жири: 2 гр
Харчові волокна: 2 гр
Органічні кислоти: 76,7 гр
Вода: 69,3 гр
Зола: 0,2 гр


Вітаміни

Вітамін PP: 2,8718 мг


Мікроелементи

Кальцій: 7,3 мг
Магній: 0,06 мг
Натрій: 7,3 мг
Калій: 0,4 мг
Хлор: 1345,6 мг
Сіра: 3,6 мг
Залізо: 0,06 мг
Цинк: 0,7051 мг
Мідь: 5,4 мкг
Марганець: 0,005 мг
Хром: 54,5 мкг
Фтор: 425,8 мкг
Молібден: 6,1 мкг
Кобальт: 0,3 мкг
Нікель: 5,9 мкг

Додаткова інформація

Вага0.112 кг

Відгуки

Відгуків немає, поки що.

Будьте першим, хто залишив відгук “Ікра щуки пастеризована, (112 грам)”“

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *